top of page

ریچارد براتیگان

شاعر، نویسنده

متولد: ۱۹۳۵ واشنگتن، آمریکا

ریچارد براتیگان

ریچارد براتیگان، نویسنده و شاعر معاصر آمریکایی، در سال ۱۹۳۵ در واشنگتن به دنیا می‌آید. از دوران کودکی او اطلاعات زیادی در دست نیست اما ظاهراً دوران کودکی سختی را پشت سر گذشته است. پدرش پیش از به دنیا آمدن او، خانواده را ترک می‌کند و پس از آن که خبر درگذشت او را می‌خواند، تازه متوجه می‌شود پسری به نام ریچارد داشته است. خواهرش باربارا درباره‌ی دوران کودکی او می‌گوید: «او شب‌ها را به نوشتن می‌گذراند و تمام روز را می‌خوابید. اطرافیان خیلی اذیتش می‌کردند و سر به سرش می‌گذاشتند. آن‌ها هیچ‌وقت نفهمیدند که نوشته‌های او چه‌قدر برایش مهم هستند.»

ریچارد در بیست سالگی شیشه‌ی پاسگاه پلیس را با سنگ می‌شکند و یک هفته را در زندان می‌گذراند و بعد به بیمارستان دولتی ارگون تحویل داده می‌شود. به تشخیص پزشکان به دلیل ابتلا به جنون جوانی پارانوئیدی در بیمارستان تحت شوک درمانی و مراقبت ویژه قرار می‌گیرد. پس از مرخص شدن از بیمارستان به سان‌فرانسیسکو می‌رود. در ۱۹۵۶، سالی که براتیگان ۲۱ ساله به سانفرانسیسکو می‌رود و نخستین مجموعه‌ی شعرش را در بیست و یک سالگی منتشر می‌کند و سال بعد در بیست و دو سالگی باویرجینیا دیون آدلر ازدواج می‌کند و سه سال بعد دخترش ایانت به دنیا می‌آید.

تابستان سال بعد برای براتیگان نقطه‌ی عطف محسوب می‌شود. در تابستان ۱۹۶۱ به همراه همسر و کودک خردسالش به آیداهو می‌رود و زندگی در چادر کنار رودخانه‌های پر از قزل‌آلای آن‌جا را تجربه می‌کند و رمان «صید قزل‌آلا در آمریکا» را می‌نویسد. این رمان شش سال بعد در ۱۹۶۷ منتشر می‌شود و براتیگان را که در فقر مطلق به سر می‌برد و حتا در تأمین غذای روزانه دچار مشکل است، از نظر مالی نجات می‌دهد. قبل از «صید غزل‌آلا در آمریکا» براتیگان چند مجموعه‌ی شعر منتشر می‌کند که یا به رایگان توزیع می‌شوند یا خود براتیگان در خیابان به فروش نسخه‌های آن‌ها می‌پردازد. رمان ژنرال متفقین، اهل بیگ‌سور هر چند دومین رمان او محسوب می‌شود اما اولین رمان منتشر شده‌ی اوست. این رمان در سال ۱۹۶۴ منتشر می‌شود و تنها ۷۴۳ نسخه از آن فروش می‌رود.

پس از موفقیت صید قزل‌آلا در آمریکا براتیگان کتابی منتشر می‌کند با نام لطفاً این کتاب را بکارید که شامل هشت شعر است و به همراه هر شعر بسته‌ای بذر. بسته‌های باز نشده‌ی این مجموعه اکنون نزد کلکسیونرها به قیمت چندین هزار دلار خرید و فروش می‌شود.

در ۱۹۷۰ پس از سیزده سال زندگی زناشویی پرفراز و نشیب از همسرش ویرجینیا جدا می‌شود. براتیگان نویسنده‌ای خاص بود و تعلق‌اش به سبک یا جریان ادبی ویژه دشوار می‌نماید.نقاط اوج داستان‌های براتیگان یکدست نیست و از این نظر به کنکاش بیشتری برای درک بهتر این آثار نیاز است. در رمان «صید قزل آلا در آمریکا» و نیز دیگر آثار براتیگان از جمله در مجموعه‌ی اشعار او تمایل درونی نویسنده به خودکشی منعکس شده است. آثار براتیگان از این نظر شباهت به آثار ویرجینیا وولف و ولادیمیر مایاکوفسکی دارند و خواسته‌های درونی نویسنده به خوبی از آنها مشخص است. به این دلیل خواننده‌ی آثار براتیگان خود را خارج از فضای آن‌ها حس نمی‌کند، چون براتیگان نویسنده‌ای است که با چیره‌دستی و مهارت لازم از آثار خود برای ارتباط مستقیم با خواننده استفاده کرده است.

جملات منتخب

file.jpg

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

یادداشت‌ها

کتاب‌ها

614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~
Heading 5
614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~
Heading 5
614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~
Heading 5
614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~
Heading 5
bottom of page