top of page

ساناز سیداصفهانی

ایرانی، نویسنده

14 آذر 1360 - ایران

ساناز سیداصفهانی

متولد ۱۴ . ۹ . ۱۳۶۰ در تهران ، از سن پنج سالگی وارد هنرستان عالی موسیقی شد و بعد به مدرسه ی هنر و ادبیات ِ صدا و سیما رفت . ساز تخصصی او پیانو بود که به صلاحدید خانواده از ادامه ی تحصیل در این رشته به صورت تخصصی منصرف شد و وارد رشته ی ریاضی فیزیک شد و پیانو را در کنار درس با اساتید مجرب به صورت خصوصی فرا گرفت .

او دارای مدرک انیمیشن کامپیوتری از مجتمع فنی تهران میباشد و همزمان با تحصیل و کار در این رشته وارد دانشگاه سوره ی تهران شد و در رشته ی تئاتر ، گرایش ادبیات دراماتیک تحصیل کرد .

همزمان با ورود به دانشگاه شروع به همکاری با مطبوعات شد . او با روزنامه هایی چون همشهری ، همشهری مناطق ، اعتماد ، اعتماد ملی ، شرق ، تهران امروز ، فرهیختگان و ماهنامه ی ادبی گلستانه ، مجله ی نقش آفرینان ، ماهنامه ی رودکی و سینما- چشم ( روح سرگردان موزه سینما )، ماهنامه ی سیاسی فرهنگی دنیای قلم . . . همکاری کرده است .

از مهم ترین گفتگوهای او میتوان به آخرین گفتگو با استاد رضا کرم رضایی در دو شماره ، گفتگو با مرحوم فهمیمه ی راستکار ، گفتگو با داوود فتحعلی بیگی ، گفتگو با اصغر بیچاره ، داوود رشیدی ، جمشید مشایخی ، بهزاد فراهانی ، سیامک صفری ، چیستا یثربی ، ناهید طباطبایی ، ماهایا پطروسیان ، پری صابری ، پیام فروتن ، امیرعلی حنانه ، فرهاد فخرالدینی ، فرهاد آئیش ، مریم معترف ، احمد ساعتچیان و همچنین میتوان به گزارش گمان شکن خانه ی پدری صادق هدایت اشاره کرد .

همچینین برای اولین بار در مورد شخصیت هنری سیروس حدادی نوازنده ی چیره دست فلوت ارکستر سمفونیک با دختر ایشان گفتگویی انجام داد و در رابطه با وضعیت ارکستر سفونیک گفتگویی با استاد محسن افتاده انجام داده است . همچینین او همکاری هایی با تلوزیون صدا و سیما در زمینه ی فیلمنامه نویسی و سریال داشته است ، عروسکی تک فریم خانه ی ما و نریشن مجموعه ی قنات . . .

ضمن اینکه نمایشنامه های رادیویی او از رادیو تهران ، رادیو فرهنگ و رادیو نمایش پخش شده اند ، از آنجمله میتوان به نمایش ( رنج همبستگی ) زندگی لاله و لادن دوقلوهای به هم چسبیده به کارگردانی ایوب آقاخانی و داستان یک عکس به کارگردانی ایوب آقاخانی و … اشاره کرد .

او برنده ی ایده ی برتر جشنواره ی رادیویی ( انتخاب ) برای نمایش پنج دقیقه ای ( اعتراف ) شد .

همچینین مونودرام (رکوئیم برای شایسته) به کارگردانی وحید نفر در فرهنگسرای نیاوران به نمایش درآمد که وحید نفر کاندید دریافت جایزه کارگردانی برای نمایش “رکوییم برای شایسته” از دومین جشنواره تک نفره، تهران .( ۱۳۸۹ )

نخسین کتاب سانازسیداصفهانی تحت عنوان (کمپلکس ناز ) ۱۳۸۵از انتشارات خجسته غیرمجاز اعلام شد با این حال او داستان قضیه ی خواب شمشیر ، نبش قبر و چند داستان دیگر را در ماهنامه های ادبی چاپ کرد .

دومین کتاب او ( خیال بازی ) از ( هیلا- ققنوس ) ۱۳۸۸با دو داستان بلند وارد بازار شد .

سومین کتاب او رمان کوتاهی تحت عنوان ( کیش،مات ) انتشارات افراز در سال ۱۳۹۰ وارد بازار کتاب شد .

چهارمین اثر او کتابی پژوهشی و مجموعه گفتگو هایی بود که تحت عنوان ( نامبرده، حسین سرشار) که حول شخصیت حسین سرشار و کارنامه ی اپرا و حرفه ای اوست از انتشارات اچ اند اس مدیا در لندن چاپ شد که در این کتاب سانازسیداصفهانی با اشخاصی همچون استاد احمد پژمان ، دکتر امیر اشرف آریان پور ، شهلا میلانی ، پری ثمر ، پری زنگنه ، استاد رشید وطن دوست ، یارتا یاران، استاد نصرت کریمی ، سیامک شایقی ، هوشنگ گلمکانی، محمدعلی کشاورز و استاد شاهین فرهت گفتگو کرده است .

پنجمین کتاب ، گفتگویی پیرامون تئاتر تجربی است که گفتگوی مفصل و طولانیی در رابطه با نمایش ( دایره ی گچی ) که بهترین نمایش دهه ی ۸۰ انتخاب شد با حمید پورآذری کارگردان این نمایش در مجموعه ای که نشر نوروز هنر کار میکند هنوز بیرون نیامده است .

ششمین کتاب ساناز سیداصفهانی ( خیابان گاندی ) مجموعه ی ۱۳ داستان است که از انتشارات حوض نقره با سیزده داستان در سال ۱۳۹۴ وارد بازار کتاب شد .

ساناز سیداصفهانی همچنین تجربه ی بازیگری در نمایش های دایره ی گچی ، حمید پورآذری و پایان نامه های دانشجویی و پرفورمنس را داشته است .

او در اولین فیلم بلند سمیرا اسکندرفر با نام – روت کانال – و در دومین فیلم بلند او نیز بازی کرده است که تجربه ای متفاوت از دیگر کارهایش میباشد .

جملات منتخب

file.jpg

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

یادداشت‌ها

کتاب‌ها

614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~
Heading 5
614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~
Heading 5
614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~
Heading 5
614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~
Heading 5
bottom of page