top of page

شاتو بریان

نویسنده، فرانسوی

1768 - فرانسه

شاتو بریان

فرانسوا رنه دو شاتوبریان François-René de Chateaubriand معروف به (شاتوبریان) نویسنده، شاعر و سیاست‌مدار فرانسوی در سن ملو متولد گردید. او را به عنوان بنیانگذار رمانتیسیسم در ادبیات فرانسه می‌شناسند. رنه نویسنده و شاعر معروف فرانسه در چهارم سپتامبر ۱۷۶۸ در سن ملو در خانواده‌ای سرشناس و ثروتمند به دنیا چشم گشود او یکی از درخشان‌ترین چهره‌های ضد انقلاب در فرانسه بود. فطرت شاعرانه او در کودکی تحت تاثیر عوامل خاصی مانند "خودداری های اسرارآمیز پدر" و تقدس زیاده از حد مادر و سنت‌های خاندان قدیمی و همچنین افسانه‌های محلی و مظاهر طبیعت بخصوص دریا ظهور کرد.

او می خواست کشیش بشود به همین جهت بمدرسه کشیشان رفت اما پس از چندی منصرف شد و پس از تحصیلات مقدماتی به خدمت ارتش درآمد. در سال ۱۷۸۸ فرمان عضویت در هنگ (شوالیه های مالتا) را دریافت داشت او در پاریس با بسیاری از شخصیت‌های بزرگ آشنا شد که از همه آنان خاطراتی در کتاب‌هایش داشته است. در سال ۱۷۹۱ به آمریکا رفت تا در کشف نقاط شمالغربی آن سرزمین شرکت کند و با یک دختر هفده ساله ازدواج کرد که ثروت هنگفتی به خانه شوهر آورد. پس از چندی به انگلستان سفرد کرد و او در موقع تبعید در انگلستان یکی از بهترین آثارش را که تصویر زنده ای از زندگی سرخ پوستان آمریکاست خلق کرد.

درآثار شاتو دو چهره بارز و اخلاقی درباره انقلاب بود و او در مورد مذهب آزاداندیش و از مریدان روسو بود. برادرش در سال ۱۷۹۴ بدار آویخته شد و خواهرش و زنش به زندان افتادند. خواهرش در زندان درگذشت و همه این‌ها موجب افسردگی خاطر شدید او شد. او در سال ۱۸۰۰ به پاریس برگشت و جلال مسیحیت را نوشت این اثر یک شاهکار ارزنده هنری می باشد. تالیران وزیر خارجه ناپلئون او را در سال ۱۸۰۳ بسمت وابسته سفارت فرانسه در رم منصوب نمود. در آنجا مادام دوبسون با او بود و در همین شهر درگذشت. او پس از مرگ معشوقه از سمت خود کناره گیری کرد و در سال ۱۸۰۷ از ناپلئون انتقاد شدیدی کرد و او را به نرون تشبیه کرد و در نتیجه روزنامه او توقیف شد.

شاتو در سال ۱۸۱۴ آثار سیاسی خود را که بر ضد ناپلئون نوشته بود، انتشار داد، لذا لوئی هجدهم او را ارزنده‌ترین مرد معرفی کرد و او را وزیر خارجه نمود. ولی او پس از مدتی با خاندان سلطنتی نیز درافتاد و در سپتامبر ۱۸۱۶ مغضوب واقع شد. در زمان سلطنت لوئی فیلیپ وی در عین ناامیدی می زیست. اثر معروف میلتون شاعر انگلیسی را به نام "بهشت گمشده" در زمان سلطنت لوئی فیلیپ ترجمه نمود و در آخر عمرش خاطرات پس از مرگ را نوشت و به ناشری داد که پس از مرگش آن را منتشر کند ولی ناشر در زمان حیاتش آن را منتشر ساخت. او در این کتاب غرور خودپرستی و عدم صداقت خود را به خوبی نشان می دهد.

آثار او آمیخته‌ای از سبک کلاسیک و رماتتیک لست و در آنها لطافت احساس قوی ظرافت هنری و دلشکستگی و نومیدی به چشم می خورد چنان که یسیاری از جوانان در قرن نوزده پس از خواندن آثار او خودکشی می کردند. وی در پایان زندگی سفرهایی به یونان، قسطنطنیه، فلسطین و اسپانیا کرد و در بازگشت به فرانسه به مبارزه با ناپلئون پرداخت. آثار شهرت عمده شاتوبریان مدیون اشعار رومانتیک و نثر شاعرانه اوست. او از پیشروان مکتب رومانتیسم فرانسه به شمار می‌رود. بعد ها ویکتور هوگو این مکتب را رواج داد. شاهکار او رنه است.

جملات منتخب

file.jpg

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

یادداشت‌ها

کتاب‌ها

614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~
Heading 5
614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~
Heading 5
614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~
Heading 5
614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~
Heading 5
bottom of page