top of page

زندگینامه و از بهترین کتاب‌های نادر ابراهیمی

زندگینامه نادر ابراهیمی

نادر ابراهیمی در سال 1315 در تهران متولد شد. پدرش در دوران حکومت رضاشاه خلع درجه و از کرمان به مشکین‌شهر تبعید شده بود. با این حال ابراهیمی تحصیلات مقدماتی خود را در تهران گذراند و پس از اینکه در دبیرستان دارالفنون دیپلم ادبی‌اش را گرفت وارد دانشکده‌ی حقوق شد. البته پس از دو سال، از تحصیل در این رشته انصراف داد و در رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی، لیسانس گرفت. این نویسنده‌ی دغدغه‌مند از 13سالگی بارها به‌علت فعالیت‌های سیاسی دستگیر و زندانی شد.


نوشتن رمان و داستان بسنده نکرد و در زمینه‌های هنری دیگر نیز آثار فاخری از خود به‌جای گذاشت. ارائه‌ی آماری دقیق از تعداد مشاغل ابراهیمی کار ساده‌ای نیست؛ زیرا او همواره در حال فعالیت در حرفه‌های مختلف بود. به‌قدری که در دو کتاب «ابن مشغله» و «ابوالمشاغل» درباره‌ی وقایع زندگی و شغل‌های مختلف خود توضیح داده است. به طور مثال، نادر ابراهیمی مدتی را به کارگری در چاپخانه، خطاطی، حسابداری در بانک و همچنین مدیریت یک کتاب‌فروشی گذراند. جالب است که ابراهیمی، با وجود اشتغال در حرفه‌های مرتبط و نامرتبط با رشته‌ی تحصیلی‌اش، هرگز نوشتن را رها نکرد. او از 15سالگی نوشتن را آغاز کرد.

نخستین کتاب نادر ابراهیمی در سال 1342 با عنوان «خانه‌ای برای شب» توسط انتشارات روزبهان به چاپ رسید. یکی از داستان‌های این کتاب با نام «دشنام» در میان مردم بسیار محبوب شد. پس از آن تا سال 1380 بیش از صد کتاب و مقاله‌ی تحقیقی از ابراهیمی به چاپ رسید. این نویسنده با همکاری همسرش، فرزانه منصوری، «مؤسسه‌ی همگام با کودکان و نوجوانان» را در زمینه‌ی ادبیات کودک تأسیس و به‌صورت کاملاً متمرکز در آن فعالیت کرد. هدف این مؤسسه پژوهش درباره‌ی رفتار و خلق‌و‌خوی کودکان بود.

سرانجام، پس از سال‌ها فعالیت پربار، در 16 خرداد 1387، نادر ابراهیمی پس از 9 سال درگیری با بیماری تومور در 72سالگی چشم از جهان فروبست.


از بهترین کتاب‌های نادر ابراهیمی‌


مجموعه داستان‌ های کوتاه نادر ابراهیمی (جلد اول)

اغلب مخاطبان کتاب و ادبیات نادر ابراهیمی را با داستان‌های بلند می‌شناسند؛ چراکه از او رمان‌های ماندگاری چون «آتش‌بدون دود»، « یک عاشقانه‌ آرام»، «بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم»، «چهل‌نامه کوتاه به همسرم» به یادگار مانده است. با این حال مجموعه‌داستان‌های کوتاهی مانند «آرش در قلمرو تردید»، «مکان‌های عمومی»، «افسانۀ باران»، «تضادهای درونی»، «خانه‌یی برای شب»، «رونوشت، بدون اصل»، «غزلداستان‌های سال بد»، «فردا شکل امروز نیست»، «مصابا و رؤیای گاجرات» و «هزارپای سیاه و قصه‌های صحرا» نیز از او منتشر شده است که هر کدام ویژگی‌های ممتازی دارد؛ داستان‌هایی که در دو جلد از سوی انتشارات روزبهان راهی بازار نشر شده است.


بار دیگر، شهری که دوست می‌ داشتم