top of page

کتاب «نقاشان کوچه اختر» به ترکیه رسید.

اگرچه امکان چاپ و نشر آن در ایران وجود ندارد اما کتابفروشی Zerobooks در استانبول نزدیکترین نقطه به ایران برای تهیه این کتاب است. “نشر ناکجا” ناشر مجموعه‌ای از آثار میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در سالهای حصر است که برای نخستین بار منتشر می‌شود.این دو در مقدمه کتاب نوشته‌اند:

در ابتدای حصر، وسایل‌مان برای نقاشی کم بود، نه مواد مدرن امروزی داشتیم و نه وسایل سنتی، هیچ یک. فقط مقداری مقوای ۷۰×۱۰۰، تعدادی ماژیک و خودکار، یک دسته کاغذ یادداشت کوچک ، چند قطعه ورق مس و شیشه، چند شیشه گواش، تعدادی فندک کارگاهی و یک لوله چسب. یک سال بعد سخت‌گیری‌ها برای ورود وسایل نقاشی تا حدودی کم شد و گواش‌، آب‌رنگ، رنگ آکریلیک، قلم‌مو و برخی وسایل مجسمه‌سازی در حد موم و … به دست‌مان رسید.

دوربین‌ها و شنودها در همه‌ جای خانه و حیاط آشکار و پنهان هر کلمه و هر ایما و اشاره را از دهان‌مان می‌ربودند و از رفتارمان می‌قاپیدند، لذا، هرچه را که می‌خواستیم به یکدیگر بگوییم و به گوش و چشم نامحرمان نرسد آن را می‌نوشتیم یا تصویر می‌کردیم و سپس خط می‌زدیم. چنین شد که سریالی از روزنامه‌ها به وجود آمد. خط‌خوردگی در حقیقت نشانه‌ی گفتگوی ما با یکدیگر است. گاه بر روی کاغذهای کوچک یادداشت ابتدا تصویر نقش می‌بست و سپس نوشته‌ها و خط‌خوردگی‌ها از راه می‌رسیدند. گاهی هم اول نوشته بود و بعد خط‌خوردگی‌ها‌ و تصاویر آن را تکمیل می‌کردند. درنهایت آنها را بر روی مقوا کلاژ کردیم. این خط‌خطی‌ها شرح احوالات ماست و یا تحلیل‌های‌مان از شرایط ایران و جهان.


ناشر: نشر ناکجا، پاریس

تعداد صفحات: ۱۴۰ صفحه‌ی رنگی با جلد گالینگور

نشانی مرکز فروش در ترکیه:

‏Zerobooks Kitap ve Dijital Yayın Pazarlama Ltd. Şti.

‏Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Abdullah Sokak, No 17/1, 34433 Beyoğlu - İstanbul / Türkiye

‏Telefon:+90 (212) 244 75 21

‏Faks:+90 (212) 244 32 09

‏Email:info@zerobooksonline.com

‏https://www.zerobooksonline.com/tr/kategori/sempozyum-bildirileri_12_1.htmlKommentare


ازدواج‌های مرده

نشر نی

9.90$

614034_103e8f4ab0ae4536a38b319d3eb437ed~

محصولات جدید

Image-empty-state_edited.png
نشر چشمه

9.9$

Image-empty-state_edited.png
نشر چشمه

9.9$

Image-empty-state_edited.png
نشر چشمه

9.9$

Image-empty-state_edited.png
نشر چشمه

9.9$

bottom of page